Dat maakt Stein voor Herbert Teesselink en Jos Drubers: Verhalen levend houden
Erfgoed behouden en verhalen doorvertellen
In deze rubriek vertellen inwoners van gemeente Stein wie ze zijn en wat ze doen. Deze keer spreken we Herbert Teesselink en Jos Drubers. Hoewel deze mannen oorspronkelijk niet uit Stein komen, zijn ze wel diep verbonden met onze gemeente. Als historieliefhebbers zetten ze zich vrijwillig in om erfgoed te behouden en de Steinse geschiedenisverhalen door te vertellen. Met onder andere rondleidingen op de kasteelruïne in Stein en projecten op scholen zorgen zij dat het verleden niet verloren gaat.
Het kasteelpark in Stein is voor veel inwoners hun favoriete plekje van onze gemeente. Zo ook voor Herbert en Jos. Sterker nog, de kasteelruïne is onderdeel van hun dagelijkse uitzicht! Herbert en Jos wonen al meer dan twintig jaar aan de voet van de oude kasteelruïne en genieten dagelijks van de natuur in hun achtertuin. Jos: “We zien regelmatig de ijsvogels over het water schieten en horen ’s avonds de bevers knagen.”
Een bijzonder stukje erfgoed
Ook laten de heren de pracht van de ruïne graag aan anderen zien. Maar altijd rekening houdend met de andere bewoners. “Het moet hier geen Efteling worden”, aldus Herbert. Met een hechte groep van zo’n 15 vrijwilligers beheren Jos en Herbert dit bijzonder stukje erfgoed. Herbert: “Dat doen we in samenwerking met de eigenaar, het Limburgs Landschap. Vrijwilligers maaien het gras en verzorgen de kruidentuin, we hebben een klusgroep en ik hou de Facebookpagina bij.” En bijna alle vrijwilligers geven rondleidingen. Op aanvraag voor groepen, in de vakantie of tijdens speciale dagen zoals de Dag van het Kasteel of het Monumentenweekend. Ook dit jaar is de Kasteelruïne op zondag 13 september geopend tijdens de Open Monumentendag. “Op zo’n dag komen er soms wel 400 mensen op één middag”, legt Jos uit. “We vertellen verhalen over het roemruchte verleden van het kasteel en de vele adellijke families die hier leefden zoals Stein, Bronckhorst-Batenburg, Kinsky en Merode. Met de prinselijke familie van Merode hebben we een goede band. Zij bezochten de kasteelruïne in 2016 en de prins heeft zelfs bij Brouwerij de Fontein een eigen bier laten maken! Ook waren we er twee jaar geleden, samen met onze burgemeester, te gast ter gelegenheid van het 850 jaar bestaan van de ‘Herrschaft Merode’.”
Geschiedenis tastbaar maken
Verhalen levend houden is écht Herbert zijn ding. “Ik ben misschien niet van hier, maar ik geef mensen graag meer informatie over de omgeving waar ze al hun hele leven wonen. Dat deed ik vroeger al als geschiedenisdocent in Twente, en zet ik sinds ik in Limburg woon door op andere manieren.” Daarmee doelt Herbert onder andere op de lesprojecten die hij en Jos ontwikkelen voor scholen, waarbij de geschiedenis tastbaar wordt gemaakt. Jos: “Samen met docenten van Groenewald en basisscholen in onze gemeente, voegen we erfgoededucatie toe aan het reguliere geschiedenisprogramma. We maken lesbrieven, geven gastlessen en leerlingen bezoeken de ruïne om daar opdrachten te doen. Ook zijn wij actief betrokken bij de MIVA-Erfgoedweek van Groenewald. De leerlingen ontdekken bijvoorbeeld de verhalen achter de straatnamen in hun dorp. Daarnaast is er is veel aandacht voor de cultuurgeschiedenis van de eigen omgeving.”
“Kinderen weten vaak niet eens waar hun familienaam vandaan komt”, zegt Herbert. “Terwijl erfgoed begint bij je eigen afkomst. Bij gastlessen achterhaalt Jos de betekenis van alle achternamen en deelt deze met de leerlingen. Vervolgens maken ze een stamboom en ontwerpen ze hun eigen familiewapen. Helemaal volgens de officiële regels! Daarvoor hebben ze informatie van ouders en grootouders nodig en dat levert bijzondere gesprekken tussen generaties op. Als we kinderen later met hun ouders terugzien bij een open dag op de ruïne, is dat een groot compliment!”
Cultureel kleurboek
Naast de samenwerking met scholen, zoeken Herbert en Jos ook actief contact met andere partners uit gemeente Stein. Herbert: “Juist door samen te werken maak je erfgoed sterker. Via Gasterie de Fontein komen regelmatig aanvragen voor rondleidingen op de ruïne binnen. En vanuit de Toeristische werkgroep Maaskentj zijn er nauwe banden met lokale musea, ondernemers en toeristische organisaties. Jos is daar voorzitter van. “Wij zetten gemeente Stein toeristisch op de kaart met unieke wandel- en fietsroutes”, verklaart Jos. “Ook maken we interactieve speurtochten en spellen voor families. Twee jaar geleden ontwikkelden we het project Ridderslag voor de jeugd. Op dit moment werken we aan een kleurboek. 28 kunstenaars uit de regio, waaronder leerlingen van Groenewald, maken kleurplaten van materieel en immaterieel erfgoed. Denk bijvoorbeeld aan de Romeinen, de Brikkenbekkers, Kasteel Stein, de schutterij, het Oogstdankfeest of carnaval. Zo komt een nieuwe doelgroep spelenderwijs met cultuur en historie in aanraking.” Tijdens de Open Monumentendag in september wordt het kleurboek gepresenteerd. Voor Jos niks nieuws, want hij heeft al meerdere publicaties op zijn naam staan.
Lees de hele digitale Maaskentjer.
